fbpx
CJ ќе ве третира со Хотел, Оброк и Водич ако го посетите нашиот објект или Фудискиот пазар во Јиву од октомври. 10- ноември 9, 2018
09 / 25 / 2018
Треба да го користите магацинот CJ USA во текот на висока сезона и кинеска нова година
10 / 18 / 2018

Како да се добие извор од Taobao и да ги пронајде трендовите?

Пред да започнете со изворот од Таобао, мора да го знаете ова:

  • Вие не можете да купите ништо директно, бидејќи Таобао е достапна само од уплатата од РМБ или Алипеј. Не може да се плати со кредитна картичка или преку PayPal.
  • Вие не можете да побарате од бродот-продавач на меѓународна, тие немаат искуство со меѓународна обработка.
  • Вие не можете да поставите никакви прашања на англиски, бидејќи 99% од продавачите таму зборуваат мандарински.
  • Вие само може да го посетите кинескиот извор и да побарате агент за купување за вас

Решавајќи го горенаведеното прашање, треба да работите агент како CJDropshipping за да ви помогнат, а CJ има Google Chrome Extension работно дело како Оберло до Алиекспрес, нашето CJ Google Chrome Extension работи со Taobao, 1688 и Tmall, можете да ја инсталирате наставката АПП на Chrome.

CJ Google Chrome Extension ќе им помогне на капките да испуштаат брод, извор и да купуваат директно од Taobao, Tmall и 1688. Вие ќе можете да обработите сè со плаќање преку PayPal или кредитна картичка.

Можете да дознаете повеќе за Како да се користи CJ Google Chrome Extension за 1688, испорака на испорака на Taobao.

Изберете ја страницата за Кина на копното:

Taobao.com се фокусираше само на Кинескиот пазар која е најголемата платформа C2C. Сега, таа исто така игра улога во увоз на производи од целиот свет во Кина исто така. Има различна категорија на страници кога странецот ја посетува страницата. Многу испраќачи на капки, исто така, планираат да го таргетираат кинескиот пазар, а јас само советував НЕ.

Ве молиме, проверете дали страницата што ја посетувате е https://www.taobao.com/ наместо https://world.taobao.com/

Префрлете го веб-страницата од кинески на англиски или вашиот омилен јазик

Префрлете го јазикот и чувајте го секогаш превод на вашиот омилен јазик

Направи сметка

Willе биде подобро ако можете да креирате сметка на Taobao.com. Можете да ја користите вашата е-пошта или мобилниот број за да ја креирате сметката многу лесно. Beе биде многу неспокојот ако имате сметка на Taobao.com.

Она што ви треба е да ги пребарувате производите. Треба да знаете што значи Baby Tmall или Shop.

Бебе всушност е прекар на производи, кога пребарувате под овој дел што значи дека ќе ги пребарувате производите под Taobao.

Tmall е како Taobao + кој беше домаќин на многу кинески или меѓународни производи со бренд со Copyright. Tmall содржи производи и услуги со повисок квалитет од Taobao.

Продавницата е како продавачи, ќе можете да најдете различни продавачи, но да ги снабдувате истите производи.

Ајде да провериме со Печатење на производи од Demond што е достапно на Taobao, можете или да користите директно пребарување на англиски јазик или со употреба Гугл преведувач Препорачувам користете Google Translate и потоа копирајте и залепете кинески.

Печатете на побарувачка = 个性 化

The search result: https://s.taobao.com/search?q=%E4%B8%AA%E6%80%A7%E5%8C%96%E5%AE%9A%E5%88%B6&imgfile=&js=1&stats_click=search_radio_all%3A1&initiative_id=staobaoz_20180927&ie=utf8&sort=sale-desc

Содржи многу производи за печатење надвор од маица, кригла, чевли, перница. Содржи премногу разновидност, како што се паричник, запалка, накит, занает итн. CJ ќе се обиде да добие што е можно повеќе сорта за POD од Taobao, така што нашите нарачатели на капки ќе имаат повеќе опции за нив или за крајните купувачи.

Најмоќната алатка е копчето CAMERA.

Ова копче е прилично корисно ако имате име на производи, но не го знаете кинеското име што ќе се откаже од пребарувањето.

Работи како 1688, тие ги имаат истите одлики на пребарување по слики. Вие само треба да ги доставите сликите и потоа, ќе излезат познатите производи. Системот Алибаба има многу податоци, тие знаат за што зборуваат вашите слики.

Види по категории

Без оглед дали пребарувате по клучни зборови за производи по категорија по категорија, резултатот можете да го филтрирате по карактеристики

Нормално, тоа ќе биде по бренд, материјал итн., Зависи од типот на категоријата.

Најважното нешто што треба да го знаете е дека можете исто така да ги сортирате производите од топла продажба по нарачки како Алиекспрес

Taobao ја прикажете историјата на продажба само во 30 дена што е различно од Aliexpress.

VS

Како и да е, никогаш 100% немаат доверба во историјата на продажбата на Taobao, ниту на Aliexpress, настан на Amazon. Исто така ниту инвентарот. Бидејќи овие платформи даваат поголем сообраќај кон производите што изгледа како продажба многу и имаат целосен инвентар. Толку многу продавачи ќе создадат лажни податоци за производите, така што платформата ќе му помогне. Но, нормално, самиот производ треба да има добра продажба, само продажбата не е многу како што е опишано.

Ако сакате да ја проверите историјата на продажба, треба да кликнете на копчето за превод и да кликнете на приказ на оригиналната страница. Тоа значи дека историјата ќе се појави на кинески јазик.

Уште една одлична опција Пронајдете СИМИЛАР или пронајдете исто

Taobao треба да има најголем број на списоци на производи во светот. На кинески јазик, само вие не можете да го сликате, никогаш не успеавте да го изворите. Кликнете на копчето две, ќе имате список на исти или слични производи за да ја споредите цената на коментарите ништо.

Страницата со производи е скоро иста како и Алиекспрес

Најважната точка е тука за клиентот КОМЕНТАР, ќе проверите како луѓето ги сакаат овие производи

Друга анализа на производи за трендовски производи Taobao е со употреба на алатка http://www.maijiabashi.com

Користејќи ја оваа алатка, ќе знаете кои се најпознатите купувачи во последниот момент и која категорија е жешка на кинески, а производите ја вршат анализата на продажбата. Thisе треба да креирате сметка на оваа страница.

Доколку сакате да добиете квалитетна листа и да го привлечете вашиот купувач по првиот впечаток, треба да го користите Taobao за извор, бидејќи цената е добра, но копирајте ги слики на производи од вашата продавница во вашата продавница, никој нема да ве тужи за сликите.

Фејсбук Коментари
Енди Чоу
Енди Чоу
Вие продавате - ние испорачуваме извор и испраќаме за вас!