fbpx
Како да поставите формула за испорака на продавницата за Shopify
07 / 11 / 2019
CJ ќе се интегрира со Shopee за Dropshippers
07 / 15 / 2019

Како да ја поставите политиката за испорака на продавницата за испорака на капки на клиенти?

Капка превозот е една од најневеројатните платформи во кои се гледа дека поединците се креваат од обични деловни луѓе на познати брендови што се почитуваат низ целиот свет. Да се ​​стекнат со знаење за поставување време и трошоци за испорака, полисите за враќање и размена се навистина клучни за сопствениците на продавници за испорака на капки. Еве пет примери на успешни продавници за испорака на капки:

Пример 1: Шри - продавница за облека
Господине е смел и убав. Со својот тивок стил на фотографирање, одлична работа испраќа смирувачка порака преку темата на продавницата. Лоцирана во Сиднеј, Австралија, оваа продавница краде место на списокот за една од највпечатливите продавници за облека на Shopify.

Време и трошоци за испорака и испорака
* Нарачките поставени пред 12 часот АЕСТ понеделник - петок (Сиднеј, Австралија) ќе бидат испратени истиот ден.
* Откако ќе се испрати вашата нарачка, ќе добиете потврда за испорака, заедно со детали за следење за вашата нарачка.
* Нарачките ќе бидат доставени помеѓу 8 часот - 6 часот од понеделник до петок. * Ве молиме, проверете дали некој е достапен на вашата адреса за испорака, бидејќи потписот ќе биде побаран по породувањето. Ако овластено лице не е во можност да потпише за вашата испорака, возачот ќе остави картичка и испораката ќе ви биде вратена во најблискиот центар за собирање за да ги соберете.

Царина и давачки
* Сите меѓународни пакети може да бидат предмет на давачки и даноци. Ограничувањата за пакетите без царина се утврдени од вашите локални царински органи.
* Испраќаме од Австралија, затоа ако сте меѓународен клиент вие сте одговорни за обичаи и давачки во вашата земја.
* За дополнителни информации, препорачуваме да се јавите во вашата локална царинска испостава.
* Од SIR се бара законски да ја прогласи целата платена вредност на пратките и мора да содржи фактура за царина доколку тоа го бараат.

Политики за враќање и размена
Ако не сте задоволни со примените производи од која било причина, ние среќно ќе прифатиме поврат под услов следниве услови:
* Продажба на предмети или предмети купени за време на промотивен настан имаат право само за кредитна продавница или размена;
* SIR нуди лесни враќања на 30 ден од датумот на испорака на сите производи, а предметите мора да бидат вратени заедно со оригинален доказ за купување;
* Предметите мора да бидат вратени во оригинална состојба, нечистени, непроменети, неизмиени и со обележани нивните ознаки;
* Ве охрабруваме да ги вратите вашите производи преку припејд регистрирана или во трага по поштенска услуга и да забележувате број за следење. СИР не одговара за загубата на облеката што се враќа.

Пример 2: Волк циркус - продавница за додатоци
Волкот Циркус е линија на убав накит замислен дизајниран и рачно изработен во Ванкувер, п.н.е. Ние сме создадени од, водени од, и напојувани од жени - со парчиња за вас, кој и да одберете да бидете. Волкот Циркус има за цел да ги инспирира другите да ја прифатат својата доверба за време на нивната секојдневна метеж.

Време и трошоци за испорака и испорака
* Ве молиме, дозволете до пет дена вашата парцела да биде испратена по пошта.
* Добијте бесплатен превоз во Канада по нарачки над $ 75 (пред даноци) и по нарачки над $ 120 во САД.
* Направените производи за нарачка се финална продажба и имаат време за пресврт на ден 30.
* Ако една од вашите артикали се наоѓа на списокот на чекање, вашата нарачка нема да се испраќа додека не се достапни сите артикли освен ако не е поинаку побарано.

Царина и давачки
* Дополнителни давачки може да се применат по пристигнувањето - ние не сме одговорни за овие дополнителни трошоци. Испораката и давачките не се враќаат.

Политики за враќање и размена
* Испратете ни е-пошта на hello@wolfcircus.com за размена и поправки.
* Редовната цена на производот може да се врати само за размена или кредит преку Интернет. За жал, ние не прифаќаме парични поврат.
* Сите намалени и обичајни нарачки се финална продажба.
* Размената може да се направи во рок од 14 дена од приемот на вашата парцела преку е-пошта на email: hello@wolfcircus.com.

Пример 3: Бетонски минерали - продавница за козметика
Основано во 2009, тој е пример за создавање на врвна козметика со веган, без суровост со уникатен пресврт. Нивната политика е помалку и повеќе - помалку состојки, повеќе пигмент. Тие се посветени на употреба на парабени или конзерванси во ниту еден од нивните производи, а исто така се и 100% без глутен. Лоцирани во Јужна Калифорнија, тие обезбедуваат бесплатен превоз низ целиот свет по сите нарачки 50 $ и погоре.

Време и трошоци за испорака и испорака
* Ве молиме, дозволете 1-3 работни дена за обработка на нарачки (ветуваме дека ќе ви ја вратиме стоката побрзо).
* Откако ќе се испратиме, ќе ве пренесеме потврда за испорака, вклучувајќи број за следење!
* Испораката во Соединетите држави е рамна стапка од $ 5, сите нарачки $ 40 + (пред данок) добиваат бесплатен превоз низ целиот свет!
* Меѓународниот превоз со рамна цена е како што следува:
- 5.99 $ за нарачки до $ 27.99
- 7.99 $ за нарачки $ 28.00- $ 39.99
- БЕСПЛАТНО ПОСТАВУВА forЕ за нарачки $ 40.00 +
* За американски испорака: Сите нарачки се испраќаат преку USPS Прва класа / Приоритетна пошта, дозволете 2-5 работни дена за испорака. Брза испорака преку УСПП Приоритет експрес-пошта исто така е достапна на барање.
* За меѓународен превоз: Повеќето пакети се испорачуваат во рок од 1-2 недели преку локална пошта, сепак, дозволете да дознаете до 4 недели за испорака. Сите пратки вклучуваат целосна потврда за следење и испорака.
*Последователна услуга: Ви овозможува прво да купувате и да ја нарачката, а потоа да платите за купувањето на еднакви рати на 4. Сите плаќања се без камата и вашата нарачка ќе се испрати веднаш.

Царина и давачки
* Клиентот е одговорен за настанати такси за царина / давачки. Нема да наведеме помал број на царинската форма за да платиме помалку давачки за царина / давачки бидејќи оваа практика е супер нелегална.
* Навистина сме во согласност со меѓународните барања за испорака за да се осигураме дека вашиот пакет ќе ве достигне безбеден и здрав.

Политики за враќање и размена
* Ако не ја сакате вашата нарачка од која било причина, ние сме среќни да обработиме поврат ако го вратите назад кај нас во рок од 30 дена од приемот на вашата нарачка.
* Ние дури и нудиме бесплатни поврат за нашите клиенти во САД!
* Само неколку работи не се квалификувани за враќање, вклучувајќи одобрение / прекинати артикли не се квалификувани, нашите колекции „Сакам сè“, како и сите артикли што се значително користени.
* Ние не нудиме размена, добредојдени сте да поставите нова нарачка кога и да сте подготвени.

Пример 4: Чај ѓубре - продавница за здравје и убавина
Основана во 2012, чајот SkinnyMe е австралиска компанија чија мисија е да им помогне на луѓето да ги постигнат своите цели за здравје и здравје. Грета го започна бизнисот од нејзиниот дом во Мелбурн, комбинирајќи ја нејзината страст кон чајот и детоксикацијата во еден производ, создавајќи го првиот светски „Teatox“. Популарната програма со две чекори комбинира производи за утринско и вечерно чистење, како и совети за јадење и вежбање за да ги постигнете резултатите што ги баравте.

Време и трошоци за испорака и испорака
* Нарачките се испорачуваат следниот работен ден.
* Откако ќе се испрати вашата нарачка, ќе се испрати е-пошта за потврда за испорака. Информациите за следење се испраќаат веднаш по е-пораката за потврда за испраќање, ќе ви биде обезбедена линк за следење што може да се користи за следење на статусот на вашата нарачка.
* Во моментов не испраќаме до Мексико, Португалија, Гватемала, Јужна Африка, Северна Кореја, Иран, Сирија, Јемен и Авганистан заради несигурни поштенски услуги.
* Во моментов не сме во состојба да понудиме бесплатен превоз до Канада што не се следи, поради несигурни поштенски услуги.

Политики за враќање и размена
За промена на мислењето:
* Ако едноставно сте се премислиле, ние не обезбедиме наплата. Посебно внимание ќе се земе во исклучителни околности, но мора да бидете во можност да обезбедите задоволителен доказ за купување. Понатаму, стоката мора да биде:
во видлива состојба;
- неискористено со целата оригинална амбалажа;
- се врати кај нас со кој било подарок или бонус добиен со стока (доколку е применливо);
- следниве е-книги, бидејќи не сме во можност да ги вратиме набавките (за промена на умот) SkinnyMe Detox програма; Програма за тело на бикини SkinnyMe.
* Размената или наплатата се бараат во рок од 14 дена од купувањето.
За гаранции на клиентите:
* Како и да е, ако сметате дека ставка е погрешна или има голем неуспех со некој предмет, можете да изберете поврат или замена.
* Ако неуспехот е мал, ние ќе ја замениме предметата во разумен рок.
* Покрај тоа, SMT ќе бара задоволителен доказ за купување пред да обезбеди лек.

Пример 5: Мајстор и динамичен - продавница за електронски додатоци и гаџети
За сите аудиофили таму, Master и Dynamic продаваат слушалки со висок квалитет. Производите од оваа продавница на Shopify се дел од пазарот со слушалки 1 милијарди долари и ривал Beats by Dre со нивниот квалитет.

Време и трошоци за испорака и испорака
* Ние нудиме бесплатна испорака преку FedEx Ground.
* Нарачките поставени пон-петок до 1 часот по полноќ се испраќаат во ист ден.
* Ние ќе ви ги испратиме електронските информации за следење за вашата пратка откако вашата нарачка ќе го напушти нашиот магацин.
* Ако сакате купувањето да се испрати преку втор ден или преку ноќ, ве молиме изберете ја оваа опција за време на исплата. Дополнителен надоместок ќе биде додаден на вкупно купување.
* За сите нарачки што содржат монограмирани артикли, дозволете 5-7 дена дополнително време на брод. Сите монограмирани елементи се финална продажба и не можат да се вратат или разменуваат.

Царина и давачки
* Willе ви биде наплатена понудената сума за време на исплата. ДДВ и давачки не се наплатуваат за вас по породувањето.

Политики за враќање и размена
* За безжичен звучник, може да се врати во рок од 30 дена од купувањето за целосна наплата.
* Сите производи купени од нашата веб-страница, освен нашиот безжичен звучник, може да се вратат во рок од 14 дена од купувањето за целосна наплата.
* За да иницирате такво враќање, контактирајте не на support@masterdynamic.com. Ве молиме, внесете ја серискиот број на вашиот производ и целосната адреса за враќање на испораката во вашата порака до нас, и ние ќе ви издадеме овластување за враќање и ќе ви испратиме припејд етикета за испорака за враќање на пратката во оригиналното пакување Master & Dynamic.
* За да го вратите звучникот, Master & Dynamic ќе обезбеди специфични упатства за пакување, како и ново пакување доколку оригиналното пакување повеќе не е достапно.
* Оваа политика на враќање важи и за нашите производи за додатоци, со ограничување дека ушните влошки и каблите купени како додатоци можат да се вратат само доколку не биле користени.
* Производите купени од еден од нашите овластени препродавачи ќе ја следат политиката за враќање на препродавачот. Master & Dynamic не прифаќа поврат или размена на Master & Dynamic производи купени од други трговци на мало.
* Покрај тоа, ние не прифаќаме поврат или испорака без важечко овластување за враќање од нашата служба за корисници на бирото за поддршка на@masterdynamic.com.
* Наплатата се плаќа во рок од 5 работни дена од приемот и одобрувањето на вратената ставка. Наплатата е во форма на оригинална исплата. Ние не враќаме надомест за обвинение за превоз преку ноќ или пак за поклони за подароци.

Овие продавници се разликуваат во нивните успеси, но сите тие се одлични извори на инспирација за успешна електронска трговија. Повеќето од овие примери прават илјадници долари во продажба секој месец, некои имаат репутација за навистина кул клиенти. Која од овие продавници најмногу уживавте? Која од продавниците најмногу ве инспирираше да се стремите високо со сопствената продавница?

Извор од:
https://www.oberlo.com/blog/shopify-stores

Фејсбук Коментари