fbpx
Statusi i tregtisë elektronike në Singapor në 2019
06 / 18 / 2019
Gjithçka që dëshironi të dini në lidhje me tregtinë elektronike në Gjermani
06 / 18 / 2019

Njohuri mbi rritjen e tregtisë elektronike me informacion të përgjithshëm dhe faqet kryesore të internetit 10 në Vietnam

Informacione të përgjithshme për Vietnamin
Popullsia: 96,491,146Një numër i përdoruesve të Internetit: 49,063,762
Penetrimi i Internetit: 52.00%
Përdoruesit e telefonit celular: 25,162,000
Penetrimi i telefonit celular: 26.40%
Fjala gjuhësore: gjermanisht

Pasqyrë e tregut të e-commerce në Vietnam
Sipas sondazheve, më shumë se gjysma e përdoruesve të Internetit në Vietnam janë blerës në internet. Konsumatorët e Vietnamit kanë më shumë të ngjarë të blejnë produkte pas shfletimit në internet, që është 30% më i lartë se niveli mesatar në Azinë Juglindore dhe me shkallën më të lartë të konvertimit në Azinë Juglindore.

Ekonomi
Vietnami është shtëpi për miliona 92 njerëz me një GDP të përgjithshëm prej 194 miliardë dollarë. PBB për frymë aktualisht është 2,327 USD dhe pritet të arrijë 3,105 USD me 2021. Vietnami renditet 164th nga renditja e GDP për Bankë Botërore për frymë.

Internet dhe Digital Insights të Përdoruesit
Vietnami është një vend mundësish për kompanitë e huaja dhe vendase të tregtisë elektronike për shkak të popullsisë së tij të re, shkallës së lartë të depërtimit në internet (të renditur 17th në botë) dhe rritjes së niveleve të depërtimit të telefonave celular.
Aktualisht ka 35.4 milion përdorues të tregtisë elektronike në Vietnam, me një përdorues shtesë 6.6 milion që do të bëjnë blerje në internet nga 2021. Këta përdorues të 42 milion e-commerce do të përfaqësojnë 58% të popullsisë së përgjithshme. Përdoruesi mesatar shpenzon 62 USD në internet, i cili do të rritet në 96 USD nga 2021.

Kategoritë produkt
Të ardhurat totale të tregtisë elektronike në të gjitha kategoritë e produkteve janë 2.2 miliardë dollarë, që pritet të arrijnë në 4 miliardë dollarë nga 2021. Elektronika aktualisht është kategoria kryesore e produkteve, duke zënë pjesën e tregut 842 milion USD. Lodrat, Hobi & DIY janë e dyta, që llogaritin 387 milion USD.

Nga 2021, Elektronikë do të vazhdojë të udhëheqë tarifën, vlerësuar në 1.3 miliardë dollarë. Moda do të zhvendoset në vendin e dytë, duke arritur në 900 milion USD.

Logjistikë
Në 2016, Vietnami u rendit 64th në renditjen e Logjistikës së Bankës Botërore. 34% e popullsisë së Vietnamit banojnë në zona urbane.
Edhe pse ka shumë ofrues të shërbimeve logjistike ndërkombëtare në Vietnam, ato lokale janë në shumë raste zgjedhje më të mira sepse ato kanë mbulim mbarëkombëtar, njohuri të industrisë dhe përvojë, si dhe kosto më të lirë të shpërndarjes. Dorëzimi me motoçikleta është mënyra më e popullarizuar e ofrimit falë fleksibilitetit dhe komoditetit në rrugët e ngushta të Vietnamit, rrugicat e vogla dhe trafiku i dendur.

Pagesat e preferuara në internet
Një numër i konsiderueshëm i pagesave për blerjet në internet bëhen jashtë linje përmes Cash on Delivery (85% e Vietnamishtit zgjodhi këtë metodë). Metodat alternative të pagesës përfshijnë: transferime bankare, kartela pagese, kuleta elektronike.

Sitet më të mira të tregtisë elektronike 10 në Vietnam

1. lazada.vn

LAZADA është një pjesë e faqes së blerjeve Alibaba Group, e cila i shërben tregut të Azisë Juglindore. Alsoshtë gjithashtu faqja kryesore e tregtisë elektronike në Vietnam. Uebsajti shet mijëra mallra në internet me çmime preferenciale, përfshirë elektronikë, veshje, mobilje dhe ushqim etj., Dhe ofron shumë promovime ndonjëherë.

2. Chotot.com

Chotot.com është një faqe interneti e klasifikuar e informacionit, pjesë e 701Search. 701 Search është një ndërmarrje e përbashkët midis Gazetave të Singaporit, Holdings Media Schibsted dhe Telenor Group. Përdoruesit mund të postojnë me shpejtësi informacione të klasifikuara në këtë faqe, duke përfshirë pronën, elektronikën, motoçikletat, kafshët etj.

3. Tiki.vne

Si një faqe në internet B2C e Vietnamit, Tiki.vn u themelua në Mars 2010. Fillimisht, faqja shiti libra, pastaj shes libra / elektronikë dhe pajisje / dhurata / modë / bukuri dhe produkte shëndetësore. Tiki.vn u themelua nga Huan Dinh, një nga themeluesit e zinxhirit më të madh dixhital të shitjes me pakicë në Vietnam. Tiki.vn kohët e fundit mori rreth 20 $ $ Sumitomo.

4. Thegioididong.com

Thegioididong.com është zinxhiri me pakicë i pajisjeve elektrike dixhitale dhe shtëpiake më të mëdha në Vietnam. Kompania operon më shumë sesa dyqane zinxhirësh 1,000, përfshirë dyqane ushqimore dhe ushqimore të gjelbërta. Fillimisht, Thegioididong.com shiti produkte digjitale të lëvizshme dhe të lëvizshme, pastaj filloi shitjen e pajisjeve shtëpiake, dhe kryesisht shitjen e sendeve ushqimore tani. Sipas Euromonitor, Thegioididong.com është një nga faqet më të mëdha të E-commerce në Vietnam për pesë vjet rresht.

5. Sendo.vn

Sendo.vn shet produkte të modës dhe kozmetikës. Sendo është departamenti i tregtisë elektronike të FPT (një nga kompanitë më të mëdha telekomunikuese të Vietnamit, e cila zotëron shumë produkte dhe shërbime të tilla si shitja me pakicë, dhënia e programeve kompjuterike dhe ofruesit e shërbimeve të Internetit). FPT zotëron gjithashtu VnExpress.net, një nga faqet më të mëdha në internet të lajmeve në Vietnam.

6. 5giay.vn

5giay është gjithashtu një uebfaqe informacioni e klasifikuar e Vietnamit. Fillimisht ishte si një forum, i cili u krijua nga një pronar i dyqaneve kompjuterike për të lejuar klientët të diskutonin çështje të pajisjeve kompjuterike, atëherë ky forum u shndërrua në një sit informacioni të klasifikuar.

7. Vatgia.com

Vatgia.com është faqja kryesore e tregtisë elektronike në Vietnam, duke ofruar qindra mijëra produkte nga mijëra furnizues të ndryshëm.

8. Shopee.vn

Me seli në Singapor dhe pjesë e Sea Group (i njohur më parë si Garena), Shopee u themelua në 2009 nga Forrest Li. Shopee u lansua për herë të parë në Singapor në 2015, aktualisht ajo është zgjeruar në Malajzi, Tajlandë, Indonezi, Vietnam dhe Filipine.

9. Adayroi.com

Adayroi.com është një uebfaqe e Vietnamit B2C i drejtuar nga grupi Vin, i cili ka hapur disa qendra të mëdha tregtare në qytetin Hanoi dhe Ho Chi Minh dhe tani investon $ 100 $ në shitjet në internet.

10. Fptshop.com.vn

Fptshop.com.vn është një sit i tregtisë elektronike në Vietnam që shet telefona celularë, laptopë, tablet dhe pajisje origjinale me çmime të veçanta.

Pikat kryesore në të ardhmen

Të ardhurat në tregun e e-tregtisë arrijnë në US $ 2,709m në 2019.
Të ardhurat pritet të tregojnë një normë vjetore të rritjes (Shkalla vjetore e rritjes së përbërë 2019-2023) prej 13.8%, duke rezultuar në një vëllim tregu prej 4,537milion US $ nga 2023.
Segmenti më i madh i tregut është Elektronikë dhe Media me një vëllim tregu 685m US në 2019.
Depërtimi i përdoruesit është 52.4% në 2019 dhe pritet të godasë 55.3% nga 2023.

Për më shumë informacion, ju lutemi referojuni:
https://www.webinterpret.com/us/sell-online/vietnam/

Komente Facebook