fbpx
Rritja e e-tregtisë dhe faqet kryesore të internetit 8 në Australi
06 / 19 / 2019
Njihuni me Përgjithësisht në lidhje me Tregun e Tregtisë në Japoni
06 / 20 / 2019

Gjithçka në lidhje me Tregun e Tregtisë në Indi

Madhësia dhe rritja e tregut

Një nga tregjet më kritike për tregtinë elektronike, India është një treg shumë i madh dhe me shpejtësi në rritje për blerjet në internet. Tregu indian i tregtisë elektronike pritet të rritet në US $ 200 miliardë dollarë nga 2026 nga 38.5 US miliardë dollarë nga 2017. Një rritje e madhe e industrisë është shkaktuar nga rritja e depërtimit të internetit dhe smartphone. Edhe pse India është ende një vend me të ardhura të ulëta, indianët po mësohen me shpejtësi në tregtinë elektronike dhe komoditetin e saj, dhe ata kryesisht përdorin pajisje mobile për të hyrë në internet dhe dyqane në internet për një grup të madh të mallrave dhe shërbimeve.

Transformimi dixhital në vazhdim në vend pritet të rrisë bazën totale të përdoruesit të internetit në Indi në 829 milion me 2021 nga milion 560.01 që nga shtatori 2018. Ekonomia e internetit në Indi pritet të dyfishohet nga miliardë dollarë 125 dollarë që nga prilli 2017 në US $ 250 miliardë dollarë nga 2020, të mbështetur kryesisht nga e-commerce. Të ardhurat nga tregtia elektronike në Indi pritet të hidhen nga miliardë dollarë amerikanë 39 në 2017 në US $ 120 miliardë në 2020, duke u rritur me një normë vjetore prej 51 për qind, më e larta në botë.

Peizazhi Indian i Internetit dhe tregtisë elektronike numëron tashmë qindra miliona përdorues, por është akoma larg nga të pjekurit. Me një përdorues mahnitës të 560 milion përdoruesve të internetit, përdoruesit indianë të internetit janë akoma vetëm 41% e popullsisë totale të 1.36 Miliard.

Edhe pse Amazon ka marrë drejtimin, kompanitë indiane, veçanërisht lojtarët e pastër të tregtisë elektronike, po mbajnë terrenin e tyre dhe po luftojnë për të zgjeruar praninë e tyre në këtë treg me zhvillim të shpejtë. Dhe gjatë 2018, elektronika aktualisht është kontribuesi më i madh në shitjet me pakicë në internet në Indi me një pjesë të 48 për qind, e ndjekur nga afër nga veshja me 29 për qind.

Trafiku i tregut

Kompanitë indiane të tregtisë elektronike janë përqendruar kryesisht në rritjen e trafikut në fushat e tyre për të rritur shitjet dhe të ardhurat. Edhe pse kjo është kryesisht e vërtetë për çdo biznes në çdo vend, kjo ka shumë kuptim për tregtinë elektronike në Indi, ku vetëm një e katërta e popullsisë dyqane në internet.

Në 2018, afërsisht 80% e trafikut në faqet e internetit të tregtisë elektronike indiane ishte një kombinim i trafikut të drejtpërdrejtë (42.3%) dhe trafikut të referimit nga kërkimi (36.4%), me media sociale që përbëjnë 9.3% dhe burime të tjera që mbulojnë pjesën tjetër, sipas në një studim të brendshëm nga Adobe's Digital Strategy Group.

Telefonat celularë dolën si burimi më i madh i trafikut të faqeve në internet në 2018, duke përfshirë afër 75% të vizitave totale, tregoi studimi. Markat përdorin angazhimin dhe ruajtjen e thellë të përdoruesve në aplikacionet për rritje, me blerësit indianë që shpenzojnë mes minutave 2.5 deri në 3.5 minuta mesatarisht për seancë.

Metodat e pagesës së tregut

60% e pagesave të tregut është COD, dhe po promovohet pagesa dixhitale, e cila do të arrijë 85% në 2020 pa pagesë të besimit. Lojtarët kryesorë janë Paytm, PhonePe, QuikWallet, ZestMoney etj.

Logjistikë

Ka shumë ndërmarrje fillestare dhe zhvillimi logjistik i prapambetur i e-commerce. Biznesi mbulon logjistikën e vetë-ndërtuar dhe transportuesit e palëve të treta, etj. Dorëzimi i shprehur ndër-qytet është relativisht i pjekur, por rrugët ndër-qytet janë të prapambetura. Duhet të zhvillohet C2C Express, lojtarët kryesorë janë Flipkart-ekar, Delihivery, Shadowfax, Rivigo, Porter, Blowhorn, TransportEG.com, Grab.in, Locus, Cogoport, ElasticRun, GoBolt etj.

I madh Platformat në të gjitha fushat

Platformat më të mira të tregtisë elektronike 5

1 Top India India

Amazon i cili u themelua në SH.B.A. në 1994, filloi si një librari online që më vonë u diversifikua në produkte duke përfshirë media, elektronikë, veshje, mobilje, ushqim, lodra dhe bizhuteri. Pas zgjerimit në shumë vende, duke përfshirë Indinë, Amazon është bërë udhëheqësi global i pakontestuar i e-commerce dhe u zhvillua më tej në pakicë me tulla dhe llaç me blerjen e Tregut Whole Foods, si dhe botimin, elektronikë, informatikë cloud, video streaming , dhe prodhimin.

Uebsajti: amazon.in - Trafiku i parashikuar mujor: 365.5 Milion vizita

Flipkart më i lartë 2

Flipkart është udhëheqësi kombëtar i tregtisë elektronike në Indi. E themeluar në 2007, Flipkart fillimisht po shiste libra, përpara se të zgjerohej në kategori të tjera të njohura, duke përfshirë telefonat mobil, elektronikë, modë dhe produkte jetese.

Në 2018, Walmart, një nga kompanitë më të mëdha amerikane dhe platformat kryesore të tregtisë elektronike në SH.B.A., fitoi 77% të Flipkart për 16 Miliardë dollarë amerikanë. Analistët e tregut presin që pas blerjes së Flipkart nga Walmart, ekuacioni i tregut do të ndryshohej së shpejti.

Flipkart nuk po e lë asnjë gur të paprekur për të hedhur poshtë Amazon në tregun e tregtisë elektronike nga 2023. Ky pasqyrë bazohet në të dhënat e kuruara nga Edge nga Ascential që iu dërguan Business Insider Intelligence për qëllime kërkimore.

Afarizmi gjithëpërfshirës i Flipkart-it në internet dhe rritja e transformimit dixhital do të forconte praninë e tij në treg dhe do të çohej në biznes.

Uebsajti: flipkart.com - Trafiku i parashikuar mujor: 221.5 Milion vizita

Snapdeal më i lartë 3

Snapdeal është një platformë e larmishme e blerjeve në internet, duke ofruar produkte duke filluar nga elektronika dhe moda e deri te shtëpitë dhe pajisjet. E themeluar në 2010, Snapdeal ka marrë disa raunde fondesh nga investitorë të famshëm, duke përfshirë Alibaba Group, Foxconn dhe SoftBank, për të nxitur rritjen e tij dhe për të garuar për pikat kryesore në peizazhin elektronik të tregtisë në Indi. Indiashtë një nga vendet më të mëdha të tregut në internet, duke ju dhënë mundësinë e përdorimit jo vetëm atë që ju nevojitet, por për gjithçka që dëshironi.

Uebfaqe: snapdeal.com - Trafiku i parashikuar mujor: 83.5 Milion vizita

Top 4 IndiaMart

IndiaMart i themeluar në 1999 është një treg në internet B2B për kompanitë indiane. Një konkurrent i AliBaba, IndiaMart lejon prodhuesit, furnitorët dhe eksportuesit të propozojnë produktet e tyre direkt përmes platformës për t'u kontaktuar nga vizitorët e saj. Që nga 2014, IndiaMart ka nisur platformën e saj të shitjes me pakicë e-tregtie, Tolexo. Ju mund të kërkoni për Produkte, Blerësit, Shitësit, Shitësit, shitësit me shumicë, Prodhuesit dhe Shitësit me pakicë në të dhe miliona blerës dhe shitës mund të lidhen me njëri-tjetrin për të përmbushur kërkesat e tyre të biznesit.

Uebsajti: indiamart.com - Trafiku i parashikuar mujor: 42.8 Milion vizita

Libri më i lartë 5MyShow

BookMyShow është portali kryesor i shitjeve me pakicë dhe shitës me pakicë në Indi. Që prej fillimit të tij në 2007, BookMyShow është zgjeruar për të shitur miliona bileta çdo muaj për filma, ngjarje sportive, shfaqje dhe më shumë. Me suksesin e kompanisë, BookMyShow është zgjeruar edhe në të tjera, duke hapur filiale në Indonezi, Emiratet e Bashkuara Arabe, Sri Lanka dhe West Indies. Definitelyshtë padyshim një destinacion me një ndalesë për të gjitha biletat tuaja dhe shfaqjet argëtuese. Me kalimin e viteve, Bookmyshow u ka dhënë miqësi miliona njerëzve dhe janë përpjekur të bëhen portalet numër një në internet të argëtimit të Indisë.

Uebsajti: in.bookmyshow.com - Trafiku mujor i vlerësuar: 43.4 Milion vizita

Gjeni produkte fitues për t'i shitur app.cjdropshipping

Komente Facebook