fbpx
Njihuni me Përgjithësisht në lidhje me Tregun e Tregtisë në Japoni
06 / 20 / 2019
Pasqyrë e tregtisë elektronike në Hollandë
06 / 20 / 2019

Informacioni aktual, faqet kryesore të internetit 5 dhe këshilla 6 për tregtinë elektronike në Kore

Informacioni aktual i tregtisë elektronike në lidhje me Korenë

Statusi i tregtisë elektronike në Kore
Korea është shtëpia e miliona njerëzve 51.2 me një GDP të përgjithshëm prej trilionë dollarë 1.4 dhe renditet si vendi më i pasur 14, ai ka tregun e shtatë më të madh të tregtisë elektronike në botë dhe të tretin më të madh në Azi. (Kina 563 miliardë dollarë, 350 dollarë amerikanë, miliardë 94 dollarë në Mbretërinë e Bashkuar, Japoni 79 $ miliard, Gjermania 73 miliardë $, Franca 42 $ miliard, dhe Korea e Jugut $ 37 $). Kjo falë në një pjesë të madhe të lidhjes së madhe të internetit me shpejtësi të lartë të disponueshme në Kore e cila ka disa nga shpejtësitë më të shpejta të internetit në botë. Tregtia elektronike në Kore përbën 10% të të gjitha shitjeve me pakicë dhe numri po rritet çdo muaj pasi klientët gjithnjë e më shumë bëhen më shumë duke u besuar transaksioneve në internet dhe besueshmërisë së shpërndarjes.

Depërtimi i Internetit në Kore
Depërtimi i Internetit në Korenë e Jugut aktualisht është 89.3% dhe duhet të arrijë 91.6% me 2021. Depërtimi i telefonave inteligjentë është pak më pak (80.6%), por parashikohet të rritet në 85.4% në katër vitet e ardhshme.
70% e blerësve në internet në Korenë e Jugut blenin përmes Internetit, një kontrast të ashpër me sasinë e blerësve të smartphone (25%) dhe tabletave (2%).

Kategoritë e produkteve të preferuara
Kategoria më e madhe e tregtisë elektronike në Korenë e Jugut është produktet dhe shërbimet që lidhen me udhëtimin, më pas vijnë veshjet dhe moda, dhe më pas produktet shtëpiake. Këto të dhëna vijnë nga KOSTAT, një shërbim i statistikave dhe analizave të Koresë së Jugut.

Metodat e preferuara të pagesës në internet
Blerësit Korenë 34% përdorin portat e pagesave në mediat sociale kur bëjnë blerje në internet përmes celularit, dhe një 29% i mëtejshëm preferojnë aplikacionet e pagesave bankare. Samsung Pay është gjithashtu një metodë e popullarizuar e pagesës në internet në Korenë e Jugut.

Uebfaqet më të mira të tregtisë elektronike 5 në Kore

1 kryesore. Gmarket

Gmarket është një faqe në internet e ankandeve dhe qendrave tregtare në Kore, ku njerëz nga e gjithë bota, jo vetëm në Kore, blejnë dhe shesin mallra dhe shërbime. Ajo u themelua në 1999 nga Young Bae Ku dhe u shit në eBay dhjetë vjet më vonë për $ 1.2 $. Faqja është e disponueshme në anglisht, koreane, dhe kineze dhe është e njohur për shumë lehtë për tu naviguar dhe njihet si një sit ku mund të blini ndonjë gjë nga pluhurat proteinikë deri tek veshjet e dasmave. Ju mund të gjeni të gjitha llojet e artikujve nga të rralla në të vlefshme. Mendoni për Gmarket si një vend shitje / ankande globale e oborreve. Me këtë vjen rreziku pasi ka shumë lista të falsifikuara dhe të dyshimta të cilat blerësit duhet të shikojnë. Shitësit zakonisht nuk duhet të paguajnë një dërgesë falas për urdhërat që ndodhin brenda Kore. Gmarket gjithashtu ofron programe besnikërie dhe zbritje, të quajtura Gstamp dhe Pika e Buzëqeshjes, si dhe kuponë mujorë për zbritje shtesë. Një program unik zbritje është vizatimet e përditshme në mënyrë që klientët të fitojnë më shumë Pika Gstamps dhe Buzëqeshëse. Konsumatorët mund të zgjedhin nga një larmi mënyrash pagese nga transfertat bankare në kartat e kreditit / kartat e parapaguara.

2 kryesore. Coupang

Coupang konsiderohet një nga kompanitë më të shpejta në rritje të tregtisë elektronike jo vetëm në Kore por edhe në botë. Ata nuk ishin gjithmonë një kompani e-tregtie, në vitet e para kompania filloi duke ofruar vetëm marrëveshje ditore për shërbime dhe produkte, por filluan të krijojnë partneritete për të shitur artikuj në sit. Coupang thuhet se gjeneron afërsisht 70 përqind të shitjeve të tij përmes telefonave të mençur. Tani kjo faqe e tregtisë elektronike shet përmbajtje të kuruar që variojnë nga produktet e bebeve deri te biletat e ngjarjeve. Kompania vlerësohet me mbi $ miliardë dollarë 5 dhe CEO Kim Bom ka vazhduar të dhënat duke thënë se kompania do të shpenzojë mbi $ miliardë 1 në dy vitet e ardhshme për të rritur shërbimin e tyre tashmë mbresëlënës të dorëzimit "RocketDelivery", i cili është i njohur për dërgimin e tij në të njëjtën ditë . Tashmë ai ka 20 shtëpi dhe planifikon të krijojë më shumë, për të bërë transportin edhe më të shpejtë. Coupang vlerësohet të vlerësohet në $ 5 $. Sajti aktualisht është në dispozicion vetëm në Kore, por ka një aplikacion shumë të lehtë për t’u përdorur.

3 kryesore. 11st

11st u lançua nga planeti SK për të hyrë në tregun në rritje të tregtisë elektronike në Kore. Filloi në Korenë e Jugut, por është rritur aq shumë sa është zgjeruar jashtë Kore dhe në vendet aziatike si Turqia, Malajzia dhe Indonezia. Konsumatorët mund të zgjedhin monedhën e tyre të preferuar gjatë blerjes në sit. 11st ofrojnë veshje, bizhuteri, sende ushqimore, elektronikë, vetëm për të përmendur disa. 11st gjithashtu ofron një sistem pikësh / kilometrazhi ku klientët mund të përdorin për zbritje të produkteve të tyre. Ata ofrojnë transportin ndërkombëtar, si dhe Paypal.

4 kryesore. Auction.co.kr

Ankandi Co është një kompani në internet ankand E-Commerce që u ble nga eBay në 2001. Auction.co.kr është më i njohur si një sit i krahasimit të çmimeve që e bën atë më shumë sesa një destinacion për tregtinë elektronike për klientët. Ata nuk kanë shitje ose klientë për të garuar me lojtarët më të mirë të tregtisë elektronike në Kore, megjithatë ata janë të njohur për ofrimin e marrëveshjeve më të mira të blerjes së bashkuar më shumë sesa faqet e tregtisë elektronike 3,000 për të krahasuar çmimet. Më të lirë janë renditur në krye dhe Ankandi merr një komision për çdo referim. Kjo nuk do të thotë vetëm faqet e mëdha të tregtisë elektronike, por edhe dyqanet e vogla në internet. Ankandi është i drejtuar nga përmbajtja e tyre e rëndë e krijuar nga përdoruesit nga rishikimet e produkteve deri te komentet e ekspertëve.

5 kryesore. WeMakePrice

WeMakePrice është një sit i tregtisë elektronike e-specializuar në marrëveshjet e përditshme. Sajti ka rënë pak me kalimin e viteve në qëllimin e tyre për të qenë faqja e parë e tregtisë elektronike në Kore. Aktualisht ata janë vendi i pestë më i madh i tregtisë elektronike në Kore. Ata u paditën nga Coupang për ato që quanin taktika negative të reklamimit. Ende WeMakePrice vazhdon të marrë investime me shpresën e zgjerimit jashtë vendit. Ato vlerësohen rreth $ 2 $. WeMakePrice ka një përzgjedhje të gjerë të produkteve nga rrobat në produktet e bukurisë deri tek uji në shishe.

Këshilla 6 për tregtinë elektronike në Kore

Këshillë 1. Siguroni kohën e shpejtë të dorëzimit
Sipas një studimi nga Shërbimi Doganor i Koresë, koha e gjatë e dorëzimit është një shqetësim kryesor përveç kostove të mëdha të transportit të konsumatorëve koreanë që konsiderojnë blerje ndërkufitare në internet.
Ofruesi i tregtisë sociale Coupang ishte një nga të parët që ofroi kohë të shpejtë të shpërndarjes, me shërbimin e tij "Dorëzimi Rocket", i cili garantoi ofrimin e ditës së njëjtë / ditës tjetër për shumë produkte të porositura shpesh. Shumë shpejt pas kësaj, shumë kompani të tjera kryesore të tregut të hapur dhe dyqane online miratuan shpërndarjen e së njëjtës ditë. Sidoqoftë, agjentët zëvendësë të blerjeve dhe qendrat ndërkombëtare në internet zakonisht ofrojnë shërbim të ofrimit nga pesë deri në shtatë ditë për shitje online ndërkufitare. Dropshippers duhet të kërkojë mënyra për të ofruar një shërbim të shpejtë të shpërndarjes për klientët koreanë.

Këshillë 2. Pranoni pagesën e kartës së kreditit Koreane
Kartat e kreditit janë metoda më e përdorur e pagesave në Kore, me përqindjen 74 të transaksioneve në internet trajtohen me kartë krediti në krahasim me normën mesatare globale të përqindjes 53. Shumica e kartave të kreditit koreane janë të lidhura me rrjetet ndërkombëtare të përpunimit të pagesave të Visa, MasterCard dhe American Express.
Fakti që klientët koreanë preferojnë të paguajnë me kartë krediti është i dobishëm për Dropshippers pasi mundëson një proces pagese më të thjeshtë dhe më transparente. Dropshippers duhet të përpiqen të pranojnë kartat e kreditit të lëshuara në Kore.

Këshillë 3. Zhvilloni një uebfaqe të përshtatur me pritjet e klientëve koreanë
Për të pasur sukses në tregun konkurrues online me pakicë Koreane, Dropshippers duhet të shesë në një platformë të përshtatshme për tregun lokal. Konsumatorët koreanë preferojnë të blejnë nga faqet që janë në gjuhën koreane dhe kanë një ndërfaqe në internet të dizajnuar për tregun Kore.

Këshillë 4. Ofroni shërbim të përgjegjshëm ndaj klientit
Konsumatorët koreanë kanë pritshmëri të mëdha kur bëhet fjalë për shërbimin ndaj klientit dhe shërbimin pas shitjes. Dropshippers këshillohet të punojë me një ofrues të shërbimit që mund të menaxhojë shërbimin e përgjithshëm të klientit ose të punësojë një altoparlant Koreane, i cili mund të sigurojë shërbimin e shpejtë të klientit.

Këshillë 5. Paketoni produktet tuaja si duhet
Produktet e dërguara duhet të paketohen në mënyrë të përpiktë për t'i mbrojtur ata nga çdo dëmtim, duke përfshirë plasaritjen dhe rrjedhjen, dy ankesat më të zakonshme nga Koreans që blenë produkte në internet. Nëse produkti i blerë është dëmtuar për shkak të paketimit të dobët, Dropshippers është i detyruar të kompensojë konsumatorin për çmimin e produktit. Mund të ketë gjithashtu dëme afatgjata në markë.

Këshillë 6. Identifikoni partnerët e duhur bazuar në strategji dhe nevoja
Për të kapërcyer pengesat në lidhje me tregtinë ndërkufitare ndërkufitare, eksportuesit mund të përdorin ofruesit e logjistikës së palëve të treta dhe partnerin me vendet e tregut global / rajonal në internet që mund të ndihmojnë në këto sfida.

Komente Facebook