fbpx
Si të gjeneroni një faturë që përmban urdhra gjatë një kohe të caktuar?
08 / 02 / 2019
A është e vdekur pikëpamja në Q4 2019?
08 / 13 / 2019

Pse Tarifat e Trump nuk ndikojnë në biznesin e lëshimit të automjeteve

Përsëri! Presidenti amerikan Trump njoftoi në Twitter të enjten e kaluar se do të vendosë një tarifë 10% në një listë të importeve kineze nga shtatori 1st.

Kjo nuk është hera e parë që Trump ka njoftuar një rritje të tarifave për importet kineze. Mbrapa-mbrapa midis SH.B.A. dhe Kina filloi në fillim të 2018, kur Presidenti Trump njoftoi vendosjen e tarifave në panelet diellore, e ndjekur nga tarifat në çelik dhe alumin për të gjitha vendet. Si një lojtar kryesor në industrinë e panelit diellor dhe çelikut, Kina u hakmarrë duke vendosur tarifat për importet e SH.B.A. me vlerë $ 3 $. Tarifat në mallra me vlerë $ 50 miliardë dollarë të njoftuar në qershor 2018 u prezantuan rregullisht gjatë verës. Pasi raundi i parë i negociatave dështoi, në shtator 2018, raundi i dytë i tarifave hyri në fuqi, më pas me përqindjen më të ulët të përqindjes 10 në rastin e SH.B.A.-së dhe 5-10 përqind në rastin e Kinës.

Burimi: Statista

Duhet të pranojmë se ekonomia globale është e kërcënuar nga një luftë e shpeshtë tregtare tani. Tarifat do të rritnin çmimet e konsumit, do të rrisnin kostot e kompanive që përdorin materiale të importuara në prodhim. Ndërsa konflikti është zgjeruar, dërgesat e porteve dhe terminaleve ajrore në të gjithë botën po ngadalësohen. Themimi i lëndëve të para kryesore është në rritje ... Sidoqoftë, biznesi i lëshimit të shpejtë është një përjashtim, dhe tarifat e borisë nuk kanë ndikuar në këtë industri.

  1. Paketat me një vlerë nën një prag të caktuar mund të jenë pa taksa. Si rezultat, shumë produkte janë pa taksa kur hyjnë në Shtetet e Bashkuara, dhe importuesit e SH.B.A.-së duhet të paguajnë taksa doganore për mallrat me shumicë. Normalisht, paketat me çmim më të ulët se 200 $ përjashtohen nga detyra.
  2. Mimi i arsyeshëm i produkteve të bëra në Kinë. Megjithëse kostot e punës në Kinë janë rritur shumë, për shitësit në internet të tillë si dropshippers dhe etiketuesit privatë të Amazonës, blerja e produkteve nga Kina është zakonisht shumë më e lirë, edhe nëse ka kosto të transportit.
  3. Shitësit kinezë në internet marrin një numër të madh të uljeve të ePacket kur dërgohen në SH.B.A., por jo anasjelltas. Dërgimi i një widget nga Kina në SH.B.A. zakonisht është më e lirë se sa në vetë SH.B.A.

Si përmbledhje e tre arsyeve të mësipërme, tarifat kanë pak ndikim në biznesin e lundrimit, dhe vlen të përmendet se sa e rëndësishme është të gjesh një Dropshipper me bazë në Kinë.

Në Kinë, CJDropshipping është një ekzistencë e papërfillshme në tregun dropshipping. Kjo ndihmoi shumë dropshippers të fillojnë biznesin e tyre dropshipping që në fillim. Shumica e çmimeve të produktit janë konkurruese dhe disa çmime të produktit janë shumë më të ulëta se furnizuesit e AliExpress ose eBay. Vlen gjithashtu të theksohet se CJDropshipping ka depo 3 në SH.B.A., atje janë rreth 1,000 SKU. Prandaj nuk kërkohen detyrime importi ose taksa të tjera.

Ky postim nuk ka për qëllim të fërkojë shpatullat tuaja dhe të pëshpëritni butë, ”Shikoni - shumica e mallrave që ne shesim nuk janë në listën e tarifave. Mos u shqetëso! ”

Jo, ajo që ne duam të bëjmë është të ndihmojmë në shpjegimin e situatës, kështu që në të ardhmen, nëse gjërat midis Kinës dhe SH.B.A. përshkallëzohen, mund të gjesh një partner të besueshëm biznesi dropshipping dhe nuk duhet të kesh frikë.

Komente Facebook