fbpx
Ngarkoni portofolin CJ - Jo vetëm deri në 2% BONUS
02 / 28 / 2020
Coronavirus VS Dropshipping / Si të bëni Dropshipping gjatë COVID-19
03 / 12 / 2020

Cilat janë të mirat dhe të këqijat e heqjes dorë nga puna?

Isfarë është Dropshipping?

Dropshipping është një model i biznesit të tregtisë elektronike në të cilin nuk i mbani produktet në magazinë ose menaxhoni përmbushjen. Kurdoherë që një klient porosit një produkt nga dyqani juaj online, ju ia kaloni urdhrin një furnizuesi i cili më pas e dërgon atë tek klienti. Ju fitoni përmes arbitrazhit.

Dropshipping standarde VS me pakicë?

Dallimi më i madh midis dropshipping dhe modelit standard të shitjes me pakicë është se dropshipper nuk ka aksione ose inventar të vetin. Përkundrazi, dropshipper blen inventar sipas nevojës nga një palë e tretë - zakonisht një prodhues ose kompani anijeje - për të përmbushur urdhërat. Dropshipper nuk ka pse të trajtojë produktin drejtpërdrejt.

rekuizitë të Dropshipping

Dropshipping është një model i shkëlqyeshëm biznesi për ata që duan të fillojnë biznes me para të kufizuara për të filluar me shkak të qasjes së tij. Pothuajse të gjithë mund të fillojnë të dropshipping pa lënë punën e tij të tanishme, për biznesin dropshipping kërkon pak investime të kohës dhe parave për të filluar. Për më tepër, është shumë e thjeshtë për të drejtuar biznesin dropshipping. Këtu janë 4 arsyet kryesore pse dropshipping është një model kaq i popullarizuar.

1. Pak investime në front dhe sipërme të ulët

Pro më i madh i dropshipping mund të jetë që duhet të investojë mijëra dollarë në inventar para se të nisë një dyqan në internet. Ju nuk keni pse të blini një produkt nëse nuk keni marrë tashmë një porosi dhe jeni paguar nga klienti juaj. Me shumë pak para për të krijuar një dyqan në internet, është e mundur të filloni një biznes të suksesshëm dropshipping duke zgjedhur një vend fitimprurës. Dhe ka më pak rrezik dhe presion për të filluar një dyqan dropshipping pa inventar të blerë në front për të shitur.

Sepse nuk ka nevojë të blini inventar, kështu që nuk ka tarifë për mirëmbajtjen e depove. Me pak më shumë se një laptop apo smartphone, mund ta drejtoni biznesin tuaj brenda mundësive të internetit. E vetmja përmbysje mund të jetë pagesa mujore e dyqanit në internet, që është rreth 1 dollarë në ditë, është vetëm një rënie në kovë krahasuar me qiranë e dyqaneve offline.

2. Lehtë për tu menaxhuar dhe në shkallë

Sapo të fillohet me sukses një dyqan anijeje, nuk mund të jetë më e lehtë të drejtosh biznesin, sepse nuk ke pse të merresh me produkte fizike. Me dropshipping, ju nuk keni pse të shqetësoheni për:

  • Menaxhimi ose pagesa për një depo
  • Paketimi dhe dërgimi i porosive tuaja
  • Trajtimi i kthimeve dhe dërgesave përbrenda
  • Ndjekja e inventarit, porositja e vazhdueshme e produkteve dhe menaxhimi i nivelit të aksioneve

Shumica e këtyre punimeve janë bartur nga furnitorët ose kompanitë dropshipping, prandaj, ju jeni në gjendje të zgjeroheni me më pak dhimbje në rritje dhe punë më pak graduale.

3. Vendndodhja fleksibël e punës dhe klientët e gjerë të synuar

Një biznes dropshipping mund të drejtohet nga pothuajse kudo me një lidhje interneti. Për sa kohë që ju mund të komunikoni me furnizuesit dhe klientët me lehtësi, ju mund të drejtoni dhe menaxhoni biznesin tuaj kudo që ju pëlqen. Shumë dropshippers të suksesshëm janë SOHO, ata caktojnë vetë orarin e punës, në të cilin model, vrapuesit e biznesit janë në gjendje të udhëtojnë nëpër botë duke fituar para në të njëjtën kohë.

Dhe për shkak se një dyqan online mund të jetë i hapur për klientët në të gjithë botën, kështu që kudo që të gjendeni, ju mund të shesni produkte kudo që ju pëlqen. Këtu keni një të dhënë mjaft interesante nga CJ App për të vërtetuar këtë argument - shumica e marrësve janë nga SH.B.A., por shumë nga dyqanet janë duke u regjistruar nga regjistrat nga Franca.

4. Burimi masiv i produktit

Në modelin e biznesit të dropshipping, ju nuk keni nevojë të para-blerjen e artikujve që ju shesin, ju mund të listoni pothuajse të gjitha llojet e produkteve që shesin në internet, për sa kohë që furnizuesi ofron shërbimin dropshipping. Shtë shumë e lehtë të mbushësh dyqanin tuaj online me qindra produkte të mundshëm fitues. Dhe nëse jeni përdorues i CJ, ju do të gjeni shërbimin ndihmues aq të mahnitshëm, thjesht postoni një kërkesë ndihmuese me një imazh ose një lidhje të produktit, ekipi ynë ndihmues do të kërkojë furnizuesin më të mirë dhe do të postojë produktin në CJ App, atëherë mund ta rendisni produktin në dyqanin tuaj me disa klikime.

Ne po azhurnojmë seritë e rekomandimeve të produkteve në trend çdo javë, kontrolloni listën tonë të listave për të gjetur më shumë. Për përdoruesit e CJ, ju lutemi kushtojini vëmendje njoftimit dhe shtypjes sonë të postës elektronike të produkteve të zgjedhura sipas të dhënave të mëdha, mbase mund të gjeni fitues që nuk e dini se ekzistojnë.

Cons të Dropshipping

Të gjitha të mirat që përmendëm e bëjnë dropshipping një model biznesi shumë tërheqës. Por, si të gjitha mënyrat për të fituar para, dropshipping gjithashtu ka anët e veta. Komoditeti dhe fleksibiliteti vijnë me një çmim. Këtu janë disa mangësi që duhet të merrni parasysh përpara se të filloni biznesin tuaj.

1. Kufijtë e ulët në kamare të mbipopulluara

Dropshipping ka të bëjë me fatin dhe zgjedhjen inteligjente të kamareve. Nëse rastësisht zgjidhni një vend që është tashmë i mbipopulluar, do të keni një kohë të vështirë të mbijetoni. Sepse dikush tjetër tashmë do të shesë produktet tuaja për një çmim shumë më të ulët dhe do të duhet të shisni për një çmim edhe më të ulët për të sjellë blerësit në faqen tuaj të internetit.

Për të mos u bllokuar në një situatë kaq të vështirë, është thelbësore të zgjidhni një vend fitimprurës para se të filloni dropshipping, ne kemi postuar disa video se si të zgjedhni një kamare të mirë për referencën tuaj, dhe këtu është një faqe e dobishme për të provuar produktet- https://ecomhunt.com/

Ju mund të kontrolloni çmimin e shitjes së referencës për të kuptuar fitimin e parashikuar, dhe dyqanet totale që shesin këtë produkt që mund të gjykoni menjëherë produkti është i ngopur ose jo. Dhe nëse paguani për të fituar një anëtarësi të moshuar, mund të shihni shumë informacione të tjera të marketingut në lidhje me produktin.

2. issuesështjet e inventarit dhe gabimet e furnizuesit

Me modelin e dropshipping, nuk keni nevojë të blini dhe menaxhoni inventarin dhe të jeni të lirë nga përmbushja e rëndë e urdhrave. Por kjo mënyrë për të drejtuar një biznes është si një shpatë me dy tehe. Kur jeni duke kërkuar nga furnitorë të shumtë, të cilët po kryejnë gjithashtu urdhëra për tregtarët e tjerë, inventari mund të ndryshojë çdo ditë. Shtë e vështirë të mbash gjurmë se cilat artikuj janë brenda dhe jashtë magazinës. Dhe për shkak se furnizuesit po merren me dhjetëra mijëra porosi çdo ditë, madje edhe furnizuesit më të mirë që lëshojnë gabime bëjnë gabime në përmbushjen e urdhrave, disa furnitorë mediokër dhe me cilësi të ulët do të shkaktojnë zhgënjim të pafund me sendet që mungojnë, dërgesat e dendura dhe paketimin me cilësi të ulët, të cilat mund të ju shkaktojnë shumë telashe dhe dëmtojnë biznesin tuaj.

Këtu është këshilla nga CJ - It'sshtë më mirë të zgjidhni furnizuesit e besueshëm për të punuar me të, dhe sigurohuni që ka një inventar të mjaftueshëm për produktin për të cilin do të bëni reklama. Pasi të keni një fitues në duar që ka shitje të qëndrueshme, është e mençur të blini inventarin privat për të marrë stokun nën kontrollin tuaj.

3. Kostot e ndërlikuara të transportit dhe më pak kontroll mbi transportin

Nëse punoni me furnizues të shumtë - siç bëjnë shumica e dropshippers - produktet në dyqanin tuaj online do të burohen nga shumë furnitorë të ndryshëm, dhe nëse një klient vendos një urdhër për 3 artikuj, të gjitha sigurohen nga furnizuesit e veçantë, atëherë kostoja juaj e transportit do të trefishohet. Shtë e mençur të kalosh koston së bashku me klientin, kështu që ju duhet të bartni barrën. Për më tepër, disa klientë nuk janë të lumtur të marrin 3 parcela, të cilat mund të arrijnë në periudha të ndryshme kur ai vendos vetëm një porosi në dyqanin tuaj.

Por kjo nuk mund të jetë një problem në CJ, sepse ne kemi një sistem përmbushjeje, çdo porosi i dërgohet konsumatorit në një ngastër.

Dhe shumë droppers vuajnë nga më pak kontroll mbi transportin, duke marrë ankesa nga klientët e ofrimit të vonuar. Kjo është gjithashtu një pjesë e rëndësishme për të cilën CJ shqetësohet, kështu që ne kemi paketën tonë CJ për të bërë dorëzimin nën kontroll, 5-15days në zona të ndryshme, zakonisht më të shpejtë dhe më të lirë se paketa elektronike. Gjithashtu, ne kemi më shumë se 10 metoda të transportit për opsione, përdoruesit mund të zgjedhin zgjidhjen më të mirë për një qëllim specifik.

4. Qasje e kufizuar për të ndërtuar një markë

Nëse importoni një grumbull produktesh nga Alibaba, pasi të keni arritur MOQ, ju mund t'i rregulloni produktet ashtu si dëshironi, mund të keni modelin tuaj, logon dhe paketimin, kështu që është e lehtë të porositni produktet tuaja të markës. Por për dropshipping, ju zakonisht nuk blini një sasi të madhe të inventarit, shumica e furnitorëve ofrojnë një shërbim të kufizuar të personalizuar, çdo ndryshim ose shtesë në produkte zakonisht kërkojnë një sasi minimale të rendit.

Ndërtimi i një marke është një mënyrë për biznes të qëndrueshëm, i cili mund të jetë një prirje për dropshipping, kështu që CJ po përpiqet të bëjë më të mirën për të ndihmuar dropshippers të ndërtojnë markat e tyre. Ne kemi kategori POD dhe shërbime si logo me porosi dhe paketim, dhe nuk ka kufi MOQ për logon me porosi dhe shumë pako me porosi si kuti dhurate, çanta letre dhe çanta postare. Për më shumë informacion, mund të shikoni videot tona prezantuese ose të vizitoni faqen tonë të internetit.

Komente Facebook