fbpx
Vad är surf-surfing med e-handel?
03/25/2019
Hur man tappar till Brasilien
04/02/2019

Hur förkortar hanteringen och fraktiden eller gör det snabbare för Shopify Dropshipping?

Jag tror att en sak som varje Shopify-butiksägare oroar sig för är leveranstiden. Om dina kunder kan ta emot sina paket tidigare, är jag helt säker på att detta kommer att bidra till att förbättra kundupplevelsen mycket. Och med bättre kundupplevelse kommer naturligtvis fler och fler människor att komma till din butik.

Eftersom de flesta Shopify-butiksägare gör drop shipen, kommer jag idag att prata om hur man kan minska leveranstiden för Shopify dropshipping.

Innan jag börjar skulle jag vilja introducera en "ny" term, släpp surfing, för er. Egentligen är det inte en ny sak, men människor använder det här uttrycket nyligen, så det är lite nytt.

Drop surfing är ett koncept att hitta fler leverantörer när du har en vinnande produkt. Med andra ord, drop surfing är praxis att i princip ha flera leverantörer uppradade för varje produkt, så när du säljer en artikel via drop shiping kan du välja och välja den billigaste leverantören som ska skickas för dig. (Var god klicka här för mer information)

Så uppenbarligen, om du klarar av att surfa bra, kommer din Shopify-frakttid verkligen att reduceras kraftigt, och här är mina tips för dig.

1. Behandlad tid och levererad tid som annonseras är i genomsnitt. För leveranstiden kan det försenas för vissa paket, särskilt under högsäsong. För bearbetningstiden, om produkten är klar i vårt lager kan de behandla samma dag eller nästa dag efter din beställning. Om vi ​​måste beställa från leverantören är behandlingstiden cirka 1-3 dagar inklusive den tid vi behöver för att ta emot produkten i vårt lager. Ibland kanske leverantören saknar lager, då kommer vi att informera dig om förseningen. Om du har stabila beställningar rekommenderar vi normalt vår kund att köpa den privata inventeringen för att lägga i vårt lager för att påskynda behandlingstiden. Vi har våra egna lager i YIWU, SHENZHEN, USA (öster och väster) för bättre hantering av leveransen.

2. Se till att dina leverantörer alltid har det du säljer i lager. Om dina leverantörer inte har tillräckligt med lager, kanske det tar dina leverantörer längre tid att bearbeta dina beställningar eftersom de behöver köpa dina produkter.

3. Om du säljer de mest populära och trendiga produkterna för närvarande föreslår jag att du har flera leverantörer för din produkt. Eftersom dina artiklar är så populära att du riskerar att dina leverantörer kan sälja dina varor.

4. Vi rekommenderar att du beställer en viss inventering i nödsituationer. Vanligtvis kan dina leverantörer inte garantera att de alltid har dina varor i lager. Så att köpa lite inventering är alltid ett bra val.

5. Om du säljer till Amerika och Europa är jag säker på att din leveranstid kommer att reduceras kraftigt om dina leverantörer har lager i Amerika och Europa. Föreställ dig hur glada dina kunder blir när de gör en beställning idag och får sina paket 1 eller 3 dagar senare.
Förutsatt att du levererar produkter över hela landet är det viktigt att ha lager på flera platser i landet. För att ha lager på nästan alla platser i hela landet, måste du säkert anstränga din ekonomi. Det är onödigt, särskilt om du är en liten eller medelstor e-handelshandlare. I stället identifiera lager på strategiska platser som kan tillgodose flera platser upp till ett visst avstånd. CJ dropshipping har 2 lager i USA just nu och planerar att etablera ett i Europa.

6. En bra logistiktjänst är avgörande för att minska dropshipping-tiden. Om du skickar loss från Kina tror jag att du är bekant med ePacket, billigt och snabbt. Men jag skulle vilja rekommendera en bättre metod, CJPacket, som är mycket snabbare och billigare än ePacket. CJ-paketet är CJ: s egen logistik och visade sig vara pålitligt, snabbt och framgångsrikt.

7. Använd intelligent analys för att förutsäga produktbehov.
Vissa områden eller regioner tenderar att ha krav på vissa produktkategorier. Till exempel kan regioner som under en tid under året är extremt heta och fuktiga behöva stora luftkonditioneringsapparater eller kylare. Du behöver analyser eller nummer för att förutsäga efterfrågan på vissa produkter i vissa regioner. Därför kan du i förväg ha tillräckligt med lager i lager i dessa regioner så att du inte missar att uppfylla en kundbegäran.

8. Undvik att begå en alltför ambitiös leveranstidslinje till kunden.
Du vill inte förbinda dig till en orealistisk eller ohållbar leveranstidslinje och ådra sig kunders vrede. Men du måste upprätthålla en fin balans här - du kan ställa in en alltför aggressiv tidslinje och inte kunna upprätthålla den eller ha en för avslappnad tidslinje och se kunderna överge kundvagnar. I det senare fallet kan din förlust vara dina konkurrenters vinst. Du vill inte leverera efter att dina konkurrenter gör det. Din leveranstid beror på effektiviteten i din leveranskedja och du bör ständigt sträva efter att förbättra effektiviteten. Beroende på effektiviteten i leveranskedjan, ställ in en leveranstidslinje på online-butiken så att den är synlig för kunden.

Facebook Kommentarer
Andy Chou
Andy Chou
Du säljer - vi levererar källa och skickar åt dig!