fbpx
Fem hetsäljande campingprodukter på sommaren samt anteckningar för urval
07/04/2019
Topp 8 bästa webbplatser för realtidsdataanalys
07/05/2019

Varför spårningsnummer fungerar inte? Synkronisera spårningsnummer före eller efter sändning

Någon kan vara förvirrad över varför ett spårningsnummer inte fungerar. Artikeln kommer att besvara frågan.

Det finns två sätt att synkronisera beställningsspårningsnumret, synkronisera innan skicka och synkronisera efter avsändning. Du kan öppna sidan DropShipping Orders => DropShipping Center => Väntar på betalning och du kommer att se de två alternativen för att synkronisera orderspårningsnumret till höger som har målats i en röd ruta i bilden nedan. Artikeln kommer att presentera dem i detalj.

1.Synkronisera innan det skickas

Om du väljer synkroniseringen innan skickas, synkroniseras spårningsnumret i dina butiker innan beställningar skickas.

Fördelar: Det kommer att dyka upp i din Shopify-butik att beställningen har genomförts snabbt och att dina kunder kan betrakta att du fullgör beställningen snabbt. Om din beställning har placerats under en lång tid och behöver en prioritet för att ange spårningsnummer kan du välja att synkronisera innan du skickar.

Nackdelar: Vi behandlar din beställning samma dag efter att du betalat. Om vi ​​har lager i vårt lager kan vi skicka ditt paket åt dig samma dag. För vissa produkter har vårt lager dock inte tillräckligt med lager, så vi måste köpa från fabriken. Det kan ta 2-4 dagar innan vi tar emot varorna. Och om din produkt är en populär produkt kan många fabriker inte ha någon inventering. För närvarande kan du behöva vänta i flera dagar eller längre. Du kan kontakta din agent för den specifika tiden. Eftersom spårningsnumret har synkroniserats med din butik kan din kund emellertid ta emot e-postmeddelandet med spårningsnummer skickat av Shopify butik, men spårningsnumret för närvarande har inte spårningsinformation, vilket kommer att orsaka mycket problem.

Råd: Om du köper tillräckligt med privat lager i vårt lager eller vill prioritera synkron spårningsnummer kan du välja att synkronisera innan du skickar.

2.Sync efter avsändning

Om du väljer synkronisering efter avsändning, kommer spårningsnumret att synkroniseras i dina butiker efter beställningar.

Fördelar: Det kan undvika problemet att det inte finns någon spårningsinformation under en lång tid efter att spårningsnumret har angetts, vilket kan orsaka frågor och klagomål från dina kunder. Vi genererar spårningsnumret, men spårningsnumret synkroniseras inte med din butik förrän vi skickar ut det riktiga paketet. När man sedan synkroniserar spårningsnumret kommer CJ att utlösa Shopify-e-postfunktionen för att påminna dig om att ditt kundpaket har skickats. Du kan ställa in e-postinnehållet i din Shopify-butik, och vi lägger bara till vårt spårningsnummer i standardinnehållet i Shopify.

Du kan ställa in ditt e-postinnehåll här.

Nackdelar: Eftersom det inte finns något spårningsnummer som kan synkroniseras med din butik förrän varorna skickas ut, kan din butikorder vara i tillstånd av ouppfyllande, vilket gör det svårt att bedöma om beställningen har betalats ut, vilket leder till upprepad behandling av ordningen. Och ibland kan ett litet antal beställningar vara svåra att synkronisera efter leveransen. Samtidigt ökar risken för avbokning och återbetalning av kunder på lång tid med ouppfyllda order.

Råd: För att minska kundklagomål kan du efter varje betalning välja att synkronisera spårningsnumret vid vilken tidpunkt enligt din beställning. Under tiden kan du redigera innehållet i e-postmeddelandet och skicka e-postmeddelanden till dina kunder. Spårningsinformationen kan till exempel försenas på grund av logistikföretagets behov av tid för att behandla beställningen. Var tålmodig.

Hitta vinnande produkter att sälja på app.cjdropshipping

Facebook Kommentarer