fbpx
Hur man startar en Dropshipping-verksamhet med ShopMaster
07/30/2019
Topp 10 Oberlo Dropshipping-alternativ som växer ditt e-handelsföretag
07/31/2019

Hur använder jag CJ Fulfillment Service?

Serviceprodukt är en typ av CJ-uppfyllandetjänst som låter dig skicka dina egna produkter till vårt lager och vi packar och skickar åt dig. När du har några beställningar kan du direkt beställa till vårt system och vi skickar dem från vårt lager. Vi tar bara ut vissa serviceavgifter. Hur fungerar dessa steg i CJDropshipping?

Först måste du ansöka om serviceprodukt, följ stegen nedan.

1. Gå till din CJ > Produkter > Serviceprodukter > Produkter > Använd serviceprodukt

2. Efter klick Använd serviceprodukt, lämna meddelandet eller skicka produktens URL till CJ och ladda upp produktbilden för granskning. CJ kommer att granska det om det ska godkännas. Du kan också kontrollera det Efter en genomgång av.

3. Det finns tre status för din apparat. Om det passeras visas det på Mine. De andra två är Efter en genomgång av och Förkastas. Om CJ inte godkänner apparaten visas den på Förkastas.

4. När det har gått av CJ måste du göra det Lägg till spårningsnummer. Spårningsnumret är det som måste tillhandahållas av dig själv eftersom det är du som köper varorna och låter rederiet sända dem till CJ-lager. Spårningsnumret kommer vanligtvis från rederiet.

5. På sidan av Lägg till spårningsnummer, den lager måste fyllas korrekt eller så kan produkterna inte komma fram till lagret. Om du inte har det spårningsnummer tillfälligt kan du fylla i det senast det datum då dina produkter anländer till lagret.

Och för Märkningsavgift och Avgift för kvalitetskontroll, kan du välja att Acceptera or Neka. Märkningsavgiften är en typ av serviceavgift som vi märker produkterna för dig. Kvalitetskontrollavgiften är en typ av serviceavgift som vi gör produkterna kvalitetskontroll för dig och debiterar. Om du inte behöver att vi gör kvalitetsinspektionen för dig och produkterna skadas när de lagras är vi inte ansvariga för de skadade produkterna. Du måste vara ansvarig för dem.

6. När du har fyllt i all information genereras ett batchnummer automatiskt. Du måste skriva ut det och klistra in det på paketen som är praktiska för lagren för att differentiera serviceprodukter och lager i.

7. Det finns fyra status för din sändning, Väntar på leverans, levereras, slutförd, avvisad. På Förkastas, när få produkter är skadade, om de är acceptabla, kan du kommunicera med CJ eller välja att Håller med att registrera dig för manuellt av er själva till lager i.

Fram till nu har proceduren för hur man använder uppfylld tjänst slutförts. Sedan, om du har en butik kopplad till CJ, är stegen för hur du gör en beställning desamma som för dropshipping-order och de relaterade avgifterna dras av från dina beställningar. Om du inte har en butik kopplad till CJ kan du importera order via Excel eller CSV.

Notera:
Hur ställer jag in automatisk leverans av fraktorder från CJ APP?
Hur importerar jag en Excel- eller CSV-order?

Facebook Kommentarer