fbpx
Coronavirus VS Dropshipping / Hur man gör Dropshipping under COVID-19
03/12/2020
Hur Coronavirus påverkar fraktfrekvens och tid
03/21/2020

Vad du behöver veta om anpassad förpackning

Eftersom vi erbjuder anpassad förpackningstjänst för en enda beställning visar många kunder sina intressen. För att göra processen klar, här sammanfattar vi några problem du kan stöta på och hur du går vidare.

Innan du börjar anpassa förpackningar, bör det bekräftas att du har godkänt din butik, anslutit produkterna i din butik eller färdig inköp i CJ innan du börjar anpassa förpackningen.

Vårt allmän process kan sammanfattas som:

Kontrollera typer av paket - Konstruera paketet - Köp paketet - Paketanslutning - Vänta tills paketet kommer fram till vårt lager - - Lägg i beställningen i vagnen och betala för beställningen.

Här är en detaljerad introduktion av processen:

1. Kontrollera hur många typer av anpassade förpackningar CJ har.

Gå till Mitt CJ - anpassat paket, hittar du att det finns tre kategorier i det anpassade paketet:

  • Designmodell: Här kan du lägga till text eller logotyp på ditt föredragna paket.
  • Fördesignade förpackningar: Här är de förkonstruerade paketen och du kan köpa dina önskade paket.
  • Min anpassade förpackning: Din design kommer att visas här när du har lagt till texten och logotypen i paketet i Design Model. Här kan du köpa dina designade paket.

Om det inte är vad du vill kan du kontakta din agent eller vår anpassade paketagent för att kontrollera om det finns mer paket du vill ha.

Chattrum: http://chat.cjdropshipping.com

Anpassad paketagent: https://app.cjdropshipping.cn/register.html?ma=Anna

2. Designa ditt eget paket i 'Design Model'. Och när du är klar med din egen design kan du komma till 'Min anpassade förpackning"att köpa den.

Obs! Detta är bara effektbild av ditt paket. Du borde skicka dina krav på paketet och skicka logotypens originalfil till din agent.

3. När du har bekräftat specifikationerna och paketets stil, storlek och kvantitet kan du göra det betala för paketen du väljer.

Notera: Det kommer att finnas förpackningar i din beställning bara du lägger till din beställning i kundvagnen efter att förpackningsinventariet har kommit till vårt lager.

På betalningssidan kan du göra det välj lagret var du vill ha lager. De vanliga varorna vanligtvis bör lagras i Yiwu lager och produkter med andra attribut (som elektriska produkter eller vätskor) finns vanligtvis i lager Shenzhen lager. Om du inte är säker, fråga din agent eller kundtjänsten i chattrummet.

Dessutom skulle det vara bättre att Välj samma lager för paketen som dina produkter och placera en bulkorder för att dina paket får kortare behandlingstid. Paketpriset dras av efter att de har lagrats i vårt lager när du gör en beställning i CJ, vilket innebär att du inte behöver betala för paketet igen i beställningen.

När du är klar med betalningen kan du se Beställningsstatus in Min CJ - köplista och detaljerna om din anpassade paketinventar in Min inventering - paketinventar. Den visar "lager" i status om de har kommit till vårt lager.

4. Klicka på 'Paketanslutning"till anslut det anpassade paketet till produkter i din butik. Du måste först ansluta ditt anpassade paket till produkterna i din butik så att produkterna du beställer kommer att packas med ditt designade paket. Du kan välja att ansluta antingen en eller alla varianter av produkterna.

Hur du ansluter ditt föredragna paket för din produkt:

Matchande typ:

a. Produkt Det betyder att det här paketet är det kopplad till varje enskild produkt i en ordning. Till exempel, om det finns två st av denna produkt, kommer den här beställningen att använda 2 st av detta paket.

b: Beställ Det betyder att det här paketet är det ansluten till endast 1 st produkt i en beställning. Till exempel, om det finns två st av denna produkt, kommer den här beställningen bara att använda 1 st av detta paket.

Paket Typ:

a. Standarddesign: det förkonstruerade paketet;

b. Anpassad design: paketet du designade.

Viktiga tips:

Bara när produkten och förpackningarna finns i samma lager kan paketets inventering dras av och kan paketet finnas i din beställning. Så om ditt paket inte har kommit till vårt lager kommer det inte att finnas något paket i din beställning även om du kan se det i din beställning innan du betalar för det.

Vanliga frågor (vanliga frågor):

1. Vad händer om jag väljer fel lager för paketet?

Oroa dig inte, du kan öppna en tvist och beställa en ny beställning.

2. Vad händer om det inte finns mitt föredragna paket i ditt system?

Du kan kontakta din agent eller den anpassade paketagenten och berätta för honom eller henne om ditt föredragna paket. Då kommer han eller hon till vår leverantör och kontrollerar om det är den du vill ha. Efter det kommer din agent att bekräfta med dig om priset, MOQ och annan paketinformation. Om du gillar det lägger din agent till det i vårt system. Följande procedur kommer att vara densamma som ovan.

3. Vad händer om numret på paketet jag vill ha når inte kravet på MOQ?

När du är klar med din design i vårt system kommer det att finnas en unik SKU för denna design. Eller innan designen kan du fråga din agent om det är OK att beställa paketet i en liten mängd. Och om det är möjligt kommer din agent att ändra MOQ för detta paket, och då kan du köpa det.

4. Kommer det att vara anpassade paket i en excelorder eller beställningar manuellt?

För tillfället kan paketets inventering dras av i en excellorder (så länge det finns paketinventar och din produkt har anslutits till paketet). Men om du skapar beställningar manuellt kommer det inte att finnas ett paket i denna ordning.

5. Kan jag kombinera beställningar eller delade beställningar om den här beställningen har ett anpassat paket?

För tillfället är det omöjligt. Beklagar olägenheten. Men vårt IT-team arbetar med det.

6. Kan jag köpa paketet för alla varianter?

När du köper paketet, välj 1 st-variant istället för 500 st eller 1000 st varianter eftersom det skulle orsaka de extremt höga fraktkostnaderna i en beställning.

7. Är det möjligt att göra ett specifikt paket bara synligt för mig?

Säker. Du kan be din agent eller vår anpassade paketagent eller kundtjänst att ställa in paketet i vårt system.

Facebook Kommentarer